Ograniczenia praw i wolności a zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

W miniony weekend adw. Marcin Ochtera brał udział w czynnościach przeprowadzonych w Nysie podczas otwarcia jednego z klubów tanecznych i swoją argumentacją skutecznie przekonał interweniujące organy, aby nie wstrzymywać imprezy wobec niekonstytucyjności wprowadzanych zakazów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzane zakazy mają charakter norm blankietowych, naruszają istotę tychże praw i wolności.

Jest to problem natury dylematu etyczno-prawnego.

Brak wprowadzenia na terytorium RP stanu nadzwyczajnego sprawia, że organy mogą poruszać się wyłącznie w ramach zwykłych konstytucyjnych klauzul limitacyjnych właściwych dla sytuacji, w których nie występują szczególne zagrożenia i oznacza to między innymi brak podstawy pociągania do odpowiedzialności osób, które nie przestrzegają ustanowionych zakazów i nakazów. (patrz między innymi: Wyrok WSA w Opolu, sygn. akt II SA/Op 219/20).

Niedopuszczalne jest natomiast przyjmowanie w ustawie uregulowań blankietowych, pozostawiających organom władzy wykonawczej swobodę normowania ostatecznego kształtu owych ograniczeń, a w szczególności wyznaczania zakresu tych ograniczeń (patrz: Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 12 stycznia 2000 r., sygn. akt P 11/98).

Konspekt mogący mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia tej sprawy przygotowała apl. adw. Katarzyna Zielezińska.

26.01.2021, Agnieszka Turkowyd

Więcej aktualności

Konferencja naukowa - IX Wrocławskie Seminarium Karnoprocesowe

19.04.2024

ZAGADNIENIA WĘZŁOWE POSTĘPOWANIA LUSTRACYJNEGO. KONIECZNOŚĆ ZMIANY USTAWY CZY PRAKTYKI JEJ STOSOWANIA?

04.03.2024

Konferencja „100 lat sportu żużlowego"

22.01.2024