Ograniczenia praw i wolności a zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

W miniony weekend adw. Marcin Ochtera brał udział w czynnościach przeprowadzonych w Nysie podczas otwarcia jednego z klubów tanecznych i swoją argumentacją skutecznie przekonał interweniujące organy, aby nie wstrzymywać imprezy wobec niekonstytucyjności wprowadzanych zakazów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzane zakazy mają charakter norm blankietowych, naruszają istotę tychże praw i wolności.

Jest to problem natury dylematu etyczno-prawnego.

Brak wprowadzenia na terytorium RP stanu nadzwyczajnego sprawia, że organy mogą poruszać się wyłącznie w ramach zwykłych konstytucyjnych klauzul limitacyjnych właściwych dla sytuacji, w których nie występują szczególne zagrożenia i oznacza to między innymi brak podstawy pociągania do odpowiedzialności osób, które nie przestrzegają ustanowionych zakazów i nakazów. (patrz między innymi: Wyrok WSA w Opolu, sygn. akt II SA/Op 219/20).

Niedopuszczalne jest natomiast przyjmowanie w ustawie uregulowań blankietowych, pozostawiających organom władzy wykonawczej swobodę normowania ostatecznego kształtu owych ograniczeń, a w szczególności wyznaczania zakresu tych ograniczeń (patrz: Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 12 stycznia 2000 r., sygn. akt P 11/98).

Konspekt mogący mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia tej sprawy przygotowała apl. adw. Katarzyna Zielezińska.

26.01.2021, Agnieszka Turkowyd

Więcej aktualności

Krajowy Zjazd Adwokatury przyznał Wielką Odznakę Adwokatura Zasłużonym adw. dr. Andrzejowi Malickiemu

30.06.2025

Mecenas Andrzej Malicki wziął udział w konferencji LubLaw Day 2025

14.04.2025

"Bronimy prawa do obrony"

21.01.2025